Úvod

Anglický špringeršpaniel je v mnohých zdrojoch, či už historických, ale taktiež súčasných právom pomenovaný ako psí aristokrat, nakoľko má starobylý a čistý pôvod, podmanivý exteriér a vznešenú povahu. Je to plemeno pôvodne šľachtené pre prácu a od toho sa odvíjajú exteriérové, ako aj povahové vlastnosti. Je to stredne veľký, symetrický, kompaktný, silný, veselý a energický pes stavaný na vytrvalosť a aktivitu. Už na prvý pohľad upúta jeho elegantná hlava so zvesenými stredne dlhými bohato osrstenými ušami a jemným, dôveryhodným a inteligentným výrazom v očiach. Lebka je primerane široká s výrazným stopom rozdeleným ryhou, ktorá sa stráca smerom k tylovému hrboľu. Papuľa má byť kvadratická, avšak tu je potrebné zdôrazniť, s nie priveľmi voľnými pyskami, ktoré by psovi bránili prinášať zver. Pri nosení zveri je nemenej dôležitou súčasťou aj krk, ktorý má byť silný a svalnatý, no nie veľmi dlhý. Krk prechádza do dobre – šikmo uloženej lopatky. Jeho chrbát by mal byť stredne dlhý, nie príliš dlhý ani krátky. Hrudník má byť hlboký – vytvárajúci dostatočný priestor pre orgány hrudného koša, nakoľko pracujúci pes môže byť v teréne niekoľko hodín a nabehať desiatky km. Rebrá majú byť pružné, ale nemali by byť príliš veľké, nakoľko by mohli brániť v pohybe hrudníkových končatín. Bedrá sú krátke, svalnaté, jemne klenuté. Nadváha v tejto oblasti značne znižuje výkonnosť psa, podobne ako príliš dlhé alebo príliš krátke bedrá. Pohyb a jeho sila vychádza z dobre osvalených panvových končatín. Pokiaľ sú panvové končatiny strmé, je typický pohyb špringra značne obmedzený, pokiaľ sú preuhlené, má to za následok zvýšenú ohybnosť v kĺboch. Pohyb je pre špringeršpaniela veľmi typický a je radosťou sa na neho dívať – mal by sa pohybovať voľne a s ľahkosťou. Charakteristickým znakom plemena je aj chvost. Podľa jeho živého pohybu hneď viete, že špringer je na „stope“ niečoho veľmi zaujímavého. Srsť je odolná voči poveternostným podmienkam a do istej miery má samočistiacu schopnosť. Stačí pár sekúnd a špringer dokáže nájsť kaluž, v ktorej sa kompletne namočí a spraví si bahenné kúpele. Stačí zase pár desiatok minút, a ako srsť vyschne, tak sa zbaví aj nečistoty. Sfarbenie môže byť čiernobiele alebo hnedobiele, alebo každá z týchto farieb s pálením.

Je potrebné si uvedomiť, že špringeršpaniel je pôvodne šľachtený ako poľovnícky pes. Práve preto bolo jeho šľachtenie zamerané nielen na exteriér, ale taktiež na povahu.  Špringeršpaniela môžeme charakterizovať ako verného a oddaného spoločníka, vždy dobre naladeného a ochotného vyhovieť za každých okolností požiadavke svojho pána. Je to pes inteligentný, spoločenský a veľmi aktívny, preto potrebuje človeka, ktorý vyhovie jeho požiadavkám na pohyb a prácu. Na čo však je potrebné upozorniť je to, že ak ho niečo zaujme viac ako vy resp. váš tréning, veľmi rýchlo stráca pozornosť. Vďaka ľuďom, ktorí sa tomuto plemenu venovali po desaťročia má aj v súčasnosti vynikajúce prirodzené vlastnosti, ktoré z neho pri citlivom vedení a dobre načasovanom tréningu robia prvotriedneho poľovníckeho psa. Špringeršpaniel je taktiež náruživý plavec – miluje vodu a je mu úplne jedno, či to je rieka, jazero alebo miniatúrna mláka.

Špringeršpaniele sa veľmi radi učia a snažia sa byť maximálne spolupracujúce, čo vieme využívať aj pri ich zamestnávaní (psie športy) v prípade, že nie sme poľovníci a teda nevyužívame ho ako poľovníckeho psa. Je ale nutné poznamenať, že tomuto plemenu žiadna alternatíva nenahradí prácu na poli, v lese, či vo vode.

Spracovala: MVDr. Adriana Iglódyová, PhD.

previous arrow
next arrow
Shadow
Slider