Úvod

Portugalský vodný pes je veľmi  inteligentné, učenlivé, hrdé a milé plemeno. Voda bola vždy jeho obľúbeným prostredím. Dodnes naň voda pôsobí ako magnet a veľmi rád ju vyhľadáva. Je to veľmi dobrý a vytrvalý plavec. Plávanie mu uľahčujú  plávacie blany. Portugalský vodní pes dospieva pomalšie ako väčšina plemien a štěňaciu hravosť si zachováva do neskorého veku. Pretože ochotne pracuje a ľahko sa učí, je vhodným spoločníkom pre rôzne psie športy. Skvele sa uplatní v agility, poslušnosti, dog dancingu, aj v pachových prácach. Výborný však bude aj pri i práci vo vode alebo v canisterapii. Vďaka svojej priateľskej a bezkonfliktnej povahe sa dobre znáša  s ostatnými zvieratami. Miluje svoju rodinu aj deti.

Portugalský vodný  pes je stredne veľký pes harmonických proporcií. Stavba tela je takmer  kvadratická s pevnou kostrou a dobre vyvinutým svalstvom po celom tele. Silná hlava je pomerne široká. Stredne veľké, oči bývajú čierne alebo tmavé. Uši sú nesené zvesené. Krk je krátky, rovný a svalnatý. Hrudník je široký a hlboký, s dobre klenutými rebrami. Silný chvost sa smerom k špičke zužuje. Portugalský vodný pes má odolnú srsť s podsadou. Srsť sa vyskytuje v dvoch veľkostiach. Buď je dlhá a zvlnená alebo je kratšia a kučeravá. Farby srsti sú čierna, čiernobiela, rôzne odtiene hnedej, hnedobiela alebo čisto biela. Srsť portugalského vodného psa si vyžaduje pravidelné česanie a úpravu. Srsť neustále dorastá, nemá podsadu a nepĺzne. S výstavnou úpravou srsti najlepšie poradí chovateľ. U nás sa najčastejšie praktizuje tzv. leví strih a vychádza z potrieb starých rybárov. Predná časť je zarastená až k poslednému rebru, aby chránila vnútorné orgány pred prechladnutím a zadná polovica je oholená kvôli pohodlnému plávaniu. Tvárová časť je tiež oholená a na špičke chvosta sa necháva labutienka.

Portie sa ľahko prispôsobí akémukoľvek životnému prostrediu.  Či už je chovaný v byte alebo v dome,  je nevyhnutné mu zabezpečiť potrebnú dávku pohybu a zamestnania, aby sa nezačal nudiť . Ak bude mať prístup k vode, využije každú príležitosť na kúpanie a plávanie.

Spracovala: Mgr. Iveta Liptáková