Úvod

Lagotto je dobre stavaný, stredne veľký huňatý pes vidieckeho charakteru s rustikálnym vzhľadom, kvadratického formátu s pevnou kostrou. Štandard plemena je veľmi podrobný, a popisuje povahu ako stavbu tela plemena. Lagotto dobre znáša aj chladnejšie počasie. Je dobrý plavec a výborný retriever. Vďaka vynikajúcemu čuchu má široké využitie  a svojou prirodzenou inteligenciou a ľahkou cvičiteľnosťou je toto plemeno predurčené na mnohé činnosti, ako je nosework, mantrailing, pachové práce, ale aj na canisterapiu, či agility alebo dogdancing.

Typická je preňho kučeravá srsť s podsadou, cez ktorú neprenikne na kožu voda. Srsť by mala na celom tele vytvárať uzatvorené prstence, okrem srsti na papuli, tam moze byť aj zvlnená. Srsť si vyžaduje občasnú úpravu strihaním, aj česaním, inak stále rastie a má tendenciu plstnatieť.   Aj keď sa lagotto považuje za hypoalergénne plemeno, nie je to celkom tak, a ak je záujemca alergik, je dobré si odskúšať reakciu na konkrétnom šteniatku  ešte pred jeho kúpou.

Povolené farby u lagotta sú hnedá,  rôzne odtiene, hnedá v kombinácii s bielou, hnedý beloš, oranžová, oranžová v kombinácii s bielou, „špinavá biela“ , bielo-hnedá, bielo-oranžová, oranžový beloš, hnedá s pálením, zriedkavejšie hnedý beloš s pálením.

Spracovala: Mgr. Iveta Liptáková

previous arrow
next arrow
Shadow
Slider