Úvod

Niektorí  ľudia pri výbere šteniatka pozerajú na veľmi veľa ukazovateľov, čo by mal ich budúci spoločník splniť. Ak hľadáte psa, ktorý vám bude robiť spoločnosť ako váš tieň a ktorý bude tvoriť jednu časť z vás, ste na správnom mieste – welsh sringer spaniel je tým plemenom. Je to jedinečný pes, s priateľskou a láskavou povahou.

Prvé, čo vás na ňom zaujme, je jeho výrazne sfarbenie, jeho výrazná červenobiela farba, jeho červené pehy zaujmú každého. Je menší ako Anglický špringer španiel a väčší ako Kokeršpaniel, jeho výraz a štýl je však jedinečný. Jeho výška je 46 – 48 cm, čiže pes tej správnej výšky pre každého. Má stredné dlhú, primerane kvadratickú hlavu, zaujmú nie príliš veľké uši, ktoré visia tesne pri lícach. Má výrazné orieškovo hnedé oči, ktoré sú stále veselé a živé. Má dlhý svalnatý krk, primerané dlhé a mocné končatiny.  Ku končatinám je  v správnom  pomere dĺžka tela, trup je mocný a svalnatý.  Má hodvábnu priliehavú srsť, ktorá je hladká, hustá a nesmie byť kučeravá.  WSS je poľovným plemenom a dlhé roky bolo samozrejmosťou, že sa mu kupírovali chvosty. Poľovníci to preferujú dodnes, dnes však toto plemeno už plní aj spoločenskú funkciu a zväčša a už chvosty nekupírujú.

Welshe majú hlavne úžasnú povahu, sú veľmi inteligentné, neuveriteľne srdečné, milujú prácu a hlavne spoločnosť svojej rodiny. Sú veľmi vytrvalé a neomrzí ich každodenná práca, nielen na poľovačke, ale ak s ním začnete robiť agility, poslušnosť, alebo s nimi budete trénovať na výstavy, určite bude za každú jednu aktivitu. Toto plemeno miluje vodu, veľmi radi sliedia v poliach, lesoch, ale stále si držia od svojho pána odstup tak akurát, aby sa vedeli po svojej vlastnej stope vrátiť. Taktiež sa nemusíte báť ťažkej údržby srsti, keď sa zmočia, alebo zašpinia, majú doslova „samočistiacu“ srsť a po vysušení sú znova krásni červeno- bieli. Strihanie srsti sa odporúča aspoň trikrát do roka, srsť je veľmi jednoduchá na údržbu.

Welsh je staré pôvodné anglické plemeno, ktoré žije približne 12 – 14 rokov. Je zvyknuté žiť vo voliére na záhrade, ale v dnešnej dobe robia spoločnosť svojej rodine aj v domoch, alebo bytoch. Stále sa používa aj v poľovných revíroch, kde pracuje s húževnatosťou, skvelým nosom a odvahou.  Rozhodne v každom prípade, robí svojmu majiteľovi radosť.

spracovala: Ing. Oľga Borošová

previous arrow
next arrow
Shadow
Slider