Štandard

Štandard FCI v anglickom jazyku

Číslo štandardu FCI  301

AMERICKÝ VODNÝ ŠPANIEL/AMERICAN WATER SPANIEL

Krajina pôvodu: USA

Dátum publikovania platného štandardu: 14.02.1995

Využitie: Americký vodný španiel bol vyšľachtený v Spojených štátoch ako všestranný poľovný pes, chovaný na prinášanie z veslíc alebo kanoe ktorý pomerne dobre pracuje aj na súši.

Klasifikácia: FCI skupina 8 – prinášače, sliediče, vodné psy;  sekcia 3 – vodné psy, s pracovnou skúškou

Celkový vzhľad: Americký vodný španiel je aktívny, svalnatý pes, strednej veľkosti s kučeravou srsťou. Dôraz je kladený na správnu veľkosť a symetrické usporiadanie partií, textúru a sfarbenie srsti. Pevne stavaný a dobre osvalený pes plný sily. Plemeno má takú kostru, ktorá je potrebná pre nesenie svalovej hmoty, ale nemá byť tak mohutná, aby sa javil nemotorným

Dôležité proporcie: dlhšieho rámca, nie príliš štvorcového, či kompaktného. Rámec nie je až tak dôležitý ako to, aby bol pes dobre vyvážený, pôsobil zdravo a bol schopný vykonávať činnosti, ktoré sú od tohto plemena vyžadované.

Správanie a temperament:  Správanie ukazuje inteligenciu, dychtivosť k vyhoveniu a priateľskosť. Obrovská energia a dychtivosť pre lov je v teréne stále pod kontrolou.

HLAVA: Hlava úmerná veľkosti tela, strednej dĺžky. Výraz je pozorný, sebavedomý, príťažlivý a inteligentný.

Oblasť lebky: 

Lebka:  Skôr široká a plná.
Stop: mierne vyznačený, nie príliš výrazný.

Tvárová oblasť:
Nos: tmavý – čierny, alebo tmavohnedý. Nos dostatočne široký s dostatočne vyvinutými nozdrami, k zabezpečeniu dobrej čuchovej schopnosti.
Papuľa:
strednej dĺžky, štvorcová s dobrou hĺbkou, bez náznaku ostrej špicatej papule. 
Pysky: čisté a napnuté, bez prebytku kože, či príliš preveseným kútikom.
Čeľusť / Zuby:  nožnicový aleho kliešťový zhryz
Oči:  strednej veľkosti, ležia dobre oddelené, tiež sú ľahko zagulatené. Nemali by byť vyčnievajúce či vyduté. Viečka tesné, nie ovisnuté. Oko je žltohnedé až hnedé, orieškové, alebo tmavého sfarbenia harmonuzujúceho so srsťou. Žlté oči sú diskvalifikujúce. Žlté oči sú svetlé, podobné citrónu, nezamieňať so svetlou žltohnedou farbou.
Uši: nasadené ľahko nad očnou líniou, ale nie príliš vysoko na hlave, lalokovité, dlhé a široké s ušnicou dosahujúcou k nosu

KRK: guľatý, strednej dĺžky, silný a osvalený, suchý, umožňujúci dôstojné nesenie hlavy, bez výrazného klenutia.

TELO:  dobre vyvinuté, húževnato stavané, ale nie príliš kompaktné.
Horná línia: rovná, alebo mierne spáditá od kohútika.
Bedrá:  Silné
Hrudník: Dobre vyvinutý hrudník dosahujúci k lakťom, ani príliš široký ani príliš úzky. Rebrá dobrej pružnosti, ale nie až takej, aby narušovali pohyb prednej časti tela.
Boky: nie vtiahnuté

CHVOST:  úmerne dlhý, kosákovitý tvar, môže byť nesený ľahko nad, alebo ľahko pod úrovňou chrbta. Chvost sa zužuje, je živo nesený, je úmerne osrstený.

KONČATINY
Hrudníkové končatiny:
Celkový vzhľad: strednej dĺžky, rovné s dobrými kosťami, ale nie príliš krátke, aby to prekážalo pri práci v poli, alebo príliš ťažké, javiace sa ťažkopádne.
Plece:
  zvažujúce sa lopatky, čisté a osvalené.
Zápästie:  pevné, bez akýchkoľvek známok mäkkosti. Vlčie pazúre na hrudníkových končatinách sú prípustné

Panvové končatiny:
Celkový vzhľad:
Bedrá: dobre vyvinuté
Stehno: dobre vyvinuté
Pätový kĺb: ľahko zaguľatený, nemal by byť malý a krivý v obryse. Úmerného uhlenia.
Päty: rovnobežné

LABKY: Veľkosť labky v súlade s veľkosťou psa. Uzavreté, s plávacími blanami a dobrými vankúšikmi.

POHYB: Americký vodný španiel sa pohybuje pravidelným a výdatným pohybom. Pohyb psa smerom dopredu by nemal ukazovať voľné lakte. Sledovaním psa zozadu by mal pôsobiť dojmom, že panvové končatiny, ktoré by mali byť dobre osvalené, bez kravského postoja, sa pohybujú takmer rovnobežne, ako to je len možné s pätami, ktoré majú plný podiel na práci s dobrou mechanikou, týmto spôsobom budí dojem energie a sily.

OSRSTENIE:
Srsť: môže byť od zvlnenej („marcel“) k uzavretej kučeravej. Množstvo vlniek, alebo brčiek sa môže meniť od jednej časti tela k ďalšej. Je dôležité mať podsadu k zabezpečeniu dostatočnej hustoty, k ochrane proti počasiu, vode či ublíženiu si v hustom poraste. Nemôže byť ani príliš hrubá, ani príliš mäkká. Hrdlo, krk a chrbát psa sú dobre pokryté srsťou. Ucho je dobre zakryté srsťou z oboch strán s ušným kanálom umožňujúcim kontrolu. Predná časť hlavy je pokrytá krátkou hladkou srsťou bez tzv. topknotu. Chvost dobre osrstený. Končatiny sú osrstené stredne s vlnkami, alebo kučerami v súlade s ostatnými partiami psa. Srsť smie byť krátená k predvedeniu dobrého vzhľadu, uši môžu byť holené, ale ani jedno, ani druhé z úprav nie je vyžadované.

Farba:  jednoliata pečeňová, hnedá alebo tmavo čokoládová. Prípustné sú malé biele znaky na hrudi a prstoch

Výška a hmotnosť: 15 – 18 palcov u oboch pohlaví. Psy vážia 30 – 45 libier, suky 25 – 40 libier. Suky sú o niečo menšie ako psy. Veľkosť nie je uprednostňovaná v rámci daného rozsahu u pohlaví ak poskytujei správny pomer, dobrú substanciu a rovnováhu.

Chyby: každá odchýlka od uvedených bodov sa má pokladať za chybu, ktorej hodnotenie je v presnom pomere k stupňu odchýlky a  jej vplyvu na zdravotný stav a  pohodu psa.

Vylučujúce chyby:
Jedince agresívne alebo príliš plaché
Jedince, ktoré vykazujú telesné abnormality alebo poruchy v správaní, musia byť vylúčené z posudzovania
Žlté oči
Psy – samce musia mať obidva normálne vyvinuté semenníky úplne zostúpené v miešku.
Iba funkčne a klinicky zdravé jedince, s typickými črtami plemena by sa mali využívať na chov.