História

Pôvod Clumber španiela je do dnešnej doby zahalený rúškom tajomstva. Nie je zaručené ani to, kde vznikol a krížením akých plemien vznikol. Väčšina historikov sa ale zhoduje v tom, že zemou pôvodu by mohlo byť Francúzsko.
Už z 18. storočia sú známe psy podobné dnešným clumberom, ktoré môžeme vidieť na obrazoch z Anglicka.
1768- vojvoda z Francúzska De Noailles počas Francúzskej revolúcie dal svoje Clumbery španiele priateľovi vojvodovi z Newcastelu. Duke of Newcastle sa významnou mierou podieľal na rozvoji plemena. Vybudoval Clumber Park v NottinghamShire.
19.stor- ani na anglickom kráľovskom dvore Clumbery nechýbali- princ Albert (manžel kráľovnej Viktórie) sa clumberom venoval. Túto lásku nielen k poľovníctvu ale aj ku clumberom „zdedil“ jeho syn Edward VII. Za jeho vlády a za vlády jeho syna Juraja V.(George V.) sa Clumbery stali veľmi populárne a využívané v lovoch. Po smrti Georga V. plemeno stratilo popularitu a začalo pomaly upadať do zabudnutia.
1859- Clumber španiel bol po prvýkrát vystavovaný na výstave v Anglicku
1872- bol vypracovaný štandard plemena
prvá polovica 20.stor- chov plemena sa pozastavoval, ale našlo sa pár ľudí, ktorí plemeno i naďalej chovali a rozvíjali. V druhej polovici 20.stor. sa začalo čoraz viac ľudí zaujímať o chov clumberov a chov sa začína rozvíjať.
Odkiaľ pochádza meno „CLUMBER“?
Duke of Newcastle´s ho po prvýkrát použil v názve parku, ktorý vybudoval pre svoje krásne biele psy s citrónovovými znakmi- CLUMBER PARK.